Wszystko o podatkach na emigracji w Holandii


Holandia i podatki

Królestwo Niderlandów ma jedyne z największych stawek podatkowych w całej Europie. Architektura podatkowa tego kraju jest na tyle zagmatwana, że sprawia wiele trudności osobom nieobeznanym z prawem fiskalnym. Każdy obywatel jest tu zobowiązany opłacać dwojakiego rodzaju podatek. Pierwszym jest podatek od dochodu, a drugim podatek majątkowy.

 

Podatek dochodowy w Holandii jest postępujący, progowy. Oficjalnie jego wartości kształtują się na poziomie 2,35%, 10,85%, 42% i 52%, Natomiast w praktyce zastosowanie mają trzy progi: 33,5%, 42% oraz 52%. Ostatnia stawka mimo iż jest wysoka, wcześniej byłą jeszcze wyższa. Do roku 1990 najwyższy próg podatkowy wynosił 72%. Po tym okresie zmniejszono go do 60%, a od czasu roku 2001 wiążąca jest istniejąca stawka, czyli próg 52%. Aby przekroczyć ten próg należy zarobić jedynie 55.000 euro (brutto) rocznie. Nie jest to zadanie trudne dla obywateli holenderskich, bowiem wynagrodzenia pracownicze są tam na wysokim poziomie. Niestety wielu pracowników musi płacić najwyższy podatek dochodowy.

 

Drugi rodzaj podatku, to podatek liniowy, który opodatkowuje zebrany majątek. Do składników, od których naliczany jest ten taks zalicza się fundusze zgromadzone na koncie, posiadane akcje, posiadłości ziemskie oraz dzieła. Przelicznik tego podatku to 1,2% wartości majątku. Naliczany jest z chwilą, kiedy wartość zebranego majątku wynosi min. 20.000 euro, dlatego jest to dość bolesna opłata. W praktyce wielu podatników holenderskich kombinuje i ukrywa rzeczywiście posiadany majątek.

Ciekawostką holenderską w skali Europy jest to, iż prostytutki w Holandii są objęte normalnym podatkiem od osób pracujących zawodowo.

Back   
 
We're sorry. New comments are no longer being accepted.
Powered by liveSite